Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Graceful and refined, the Peyton sofa has a lovely hourglass shape to soften any hard edges in a living area. Solid wood legs support this sofa, while coordinating throw pillows complete the inviting look. A beautiful example of sculptured minimalism, the Peyton is a versatile piece that works well in many interiors.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 75.5 in and 191.77 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 20.1 |
| Cubes | 80.82 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1159-020 |
| Fabric Shown | 1159-020 |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 91 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 75.5 in and 191.77 cm |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 91 in (231.14 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wood feet | Yes |
| Qty On Hand | 91 |
Reviews
There are no reviews yet.