Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Our Signature Seating program is built on an easy-to-use, step-by-step process that allows you to select all the elements of your piece. It’s an expression of individuality that’s customizable in every way. From frames and fabrics to arm styling and finish, design the piece that defines your room. Create a look that’s one hundred percent you.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Com | 4 |
|---|---|
| English/track Arm Depth | 23 in and 58.42 cm |
| English/track Arm Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–tsciwfZO–/rfnsvklghsw7yysrrwgm.pdf |
| Marketing Labels | Signature Seating Steps.pdf |
| Overall Product Height | 16.5 |
| Overall Product Width | 29 |
| Product Type | Ottoman |
| Program | Signature Seating |
| Qty On Hand | |
| Roll Arm Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Roll Arm Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Width | 29 in (73.66 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.