Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Helena bumper ottoman’s low profile and brushed stainless steel feet lend it a streamlined look rooted in contemporary design. Designed with sinuous spring construction for durability and comfort, the ottoman may be used alone or as part of the Helena sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 5.7 |
|---|---|
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 17.5 |
| Overall Product Width | 39.5 |
| Product Type | Bumper Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 60.0 |
| Total Shipping Weight | 60.0 |
| Website Material | Fabric |
| Brushed Stainless Steel finish only | Yes |
| Companion Skus | N5120, N5130, N5132, N5137, N5138, N5140, N5141 and N5142 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ctWGe4gO–/oz2kggjl9fagidj1xnyp.pdf |
| Marketing Labels | Helena N51 Sectional – Metal Foot.pdf |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 17.5 in (44.45 cm) |
| Qty On Hand | 442 |
| Width | 39.5 in (100.33 cm) |
| Luxe feather down cushion | Yes |
| Rooted in contemporary design | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.