Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Enjoy the ultra-clean design of our Lolo ottomans. Each ottoman in this series features clean upholstery that wraps up and over the sides to create a seamless look. Underneath sit rolling legs that let you move it with ease wherever you need it. This larger 48 size gives you ample room to sit alongside a friend or relax with a tray of hors-doeuvres.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 57 |
|---|---|
| Created | 4/21/2025 |
| Cubes | 30.09 |
| Leather | 267-022 – Mocha |
| Leather Shown | 352-002 |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 48 |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 48 in and 121.92 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 48 in and 121.92 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Leather |
| Stitch detail | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Depth | 48 in (121.92 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
| $modifiedat | 20250421052112 |
Reviews
There are no reviews yet.