Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Weston cocktail table has an amorphous organic shape that balances contrasting finishes and a modern style. The top in a light Fossil is cradled between two embracing wood panels in the Tawny finish. The open base gives the table a lightness and stunning beauty.
Product Details
| Cubes | 29.46 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny and WDF – 325 Fossil |
| Overall Product Height | 16.75 |
| Overall Product Width | 57.18 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 178.4 |
| Total Shipping Weight | 178.4 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Table top in Fossil finish supported by two rounded, wirebrushed oak panels in Tawny finish | Yes |
| Shape | Oval |
| Depth | 34.69 in (88.11 cm) |
| Height | 16.75 in (42.55 cm) |
| Width | 57.18 in (145.24 cm) |
| Qty On Hand | 56 |
Reviews
There are no reviews yet.