Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Office space deserves an upgrade to a luxe look and feel with the simple addition of this sleek office chair. Upholstered in fabric over a sleek frame, the Halsey office chair is a swivel-style set on 5 sturdy metal prongs with hooded casters. Moving smoothly over any surface, this office chair has adjustable height and tilt for a comfortable, customized experience.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cubes | 13.79 |
|---|---|
| Fabric | B650 |
| Fabric Shown | B650 |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Office Chair |
| Rooms | 132 |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 19.75 in and 50.16 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.5 in and 49.53 cm |
| Shipping Weight | 64.0 |
| Total Shipping Weight | 64.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Five-prong swivel metal base with adjustable height, tilt and hooded casters | Yes |
| Upholstered arm chair in performance leather B650 | Yes |
| Depth | 27 in (68.58 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand | 60 |
Reviews
There are no reviews yet.