Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Workspace combines the aesthetics and principles of interior design with the functionality of a home office. Designed for comfort, convenience and style, the Tiemann office chair features a gently curved back and flared arms. With adjustable height settings, five casters and a tilt mechanism, the stainless steel swivel base allows effortless motion in the workspace.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Cubes | 17.11 |
| Fabric | B578 |
| Fabric Shown | B578 |
| Leather | B578 |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 24.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Office Chair |
| Rooms | 130 |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 57.0 |
| Total Shipping Weight | 57.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Non-marring black casters with Stainless Steel cover | Yes |
| Five prong Stainless Steel swivel base with tilt and adjustable height. | Yes |
| Upholstered back and arms with knife edge. Upholstered seat. | Yes |
| Depth | 22.75 in (57.79 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 24.5 in (62.23 cm) |
| Qty On Hand | 24 |
Reviews
There are no reviews yet.