Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With an exposed wood frame in a morel finish, the Polk office chair brings a touch of rustic chic style to the workspace. Welt trim on the seat and back accentuates the clean modern lines. Refined and handsome, this adjustable office chair rests on a stainless steel swivel base with five smoothly moving casters.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.63 in and 65.1 cm |
|---|---|
| Cubes | 19.6 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B578 |
| Fabric Shown | B578 |
| Finish Shown | WDF – 398 Morel |
| Leather | B578 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 23.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Polk Office Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Office Chair |
| Qty On Hand | |
| Rooms | 127 |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 20.50 (front) in |
| Shipping Weight | 64.0 |
| Total Shipping Weight | 64.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Morel finish | Yes |
| Upholstered box seat and back with welt | Yes |
| Base: Tilt, swivel, adjustable height and casters | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.