Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
There is a touch of midcentury blended with modern farmhouse in the Albion office chair that has a style all its own. Exposed wood arms and a unique wood swivel base are finished with a rustic Pewter, while an upholstered back panel and seat provide all-day comfort. The rolling base makes a functional statement with tilt and adjustable height settings.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.25 in and 64.14 cm |
|---|---|
| Cubes | 13.28 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B591 |
| Fabric Shown | B591 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Instock | Yes |
| Leather | B591 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36.88 |
| Overall Product Width | 27.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Albion Office Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Office Chair |
| Program | Albion |
| Rooms | 128 |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 20.38 in and 51.77 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 20.63 in and 52.4 cm |
| Shipping Weight | 70.4 |
| Total Shipping Weight | 70.4 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Upholstered back and seat featuring #44 Antique Nickel nailhead trim | Yes |
| Metal five-prong swivel base with tilt, adjustable height and hooded casters | Yes |
| Upholstered in B591 faux leather | Yes |
| Exposed wood arms and upper back posts in Pewter finish | Yes |
| Qty On Hand | 17 |
Reviews
There are no reviews yet.