Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Coleman file cabinet presents a striking, minimalist design with a casually sophisticated vibe. Most notable is the unique texture of distressed pine planks in a moody Cinder finish. Contributing to the streamlined look, the two drawers open with sleek metal pull tabs. A polished stainless steel base in gray mist finish contrasts with the rustic, organic feel of the piece.
Product Details
| Cubes | 21.25 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 303 Grey Mist and WDF – 303 Cinder |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | File Cabinet |
| Program | Logan Square |
| Rooms | 129 |
| Roomtype | Workspace |
| Shipping Weight | 135.7 |
| Total Shipping Weight | 135.7 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Cinder finish on wood. Gray Mist finish on metal. | Yes |
| Drawer box case with top drawer and bottom file drawer. (File hanging rods included in bottom drawer. Letter & Legal). | Yes |
| Finished back | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Polished Stainless Steel base with side and back stretchers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 7 |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.