Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Moody wood and brilliant metal coexist in the Beacon cocktail table. This artfully executed occasional table features a distressed pine box suspended off-center within a polished stainless steel frame. The clean lines and asymmetrical design of this piece combine for a one-of-a-kind modern look inspired by urban living spaces.
Product Details
| Cubes | 25.12 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 303 Cinder |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 52 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Program | Logan Square |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Logan-Square_2020_Catalog-0026.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 79.4 |
| Total Shipping Weight | 79.4 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Tubular stainless steel frame with suspended, off-centered wood box in Cinder finish | Yes |
| Qty On Hand | 40 |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.