Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Designed to deliver sophistication and unprecedented comfort, the Addison chair features elegant tailoring and modern touches. Welting runs along the arms and back for a polished look, while track arms and tapered legs provide a contemporary edge. A fiber back pillow and spring down T-cushion provide luxurious support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 37.92 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1011-C82 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1011-002 |
| Fabric Shown | 1011-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | B1482 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 35 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Addison sofa and loveseat also available. | Yes |
| Tapered wood legs in Mocha finish | Yes |
| Elegant tailoring with modern touches | Yes |
| Track arms with welt | Yes |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 1 |
| Width | 35 in (88.9 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.