Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping on the Ventura power motion chair. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the block feet. A deep seat cushion and a bustle back provide the ultimate in comfort, while smooth controls offer a full recline.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Bustle back |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 36.5 |
| Product Name Search | Ventura Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Productionplant | Plant 88 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
Reviews
There are no reviews yet.