Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Designed to deliver sophistication and unprecedented comfort, the Addison chair features elegant tailoring and modern touches. Welting runs along the arms and back for a polished look, while track arms and tapered legs provide a contemporary edge. A fiber back pillow and spring down T-cushion provide luxurious support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 37.92 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1029-S82 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1029-010 |
| Fabric Shown | 1029-010 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 35 |
| Product Name Search | Addison Fabric Chair |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Tapered wood legs in Portobello finish | Yes |
| Track arms with welt | Yes |
| Addison sofa and loveseat also available. | Yes |
| Elegant tailoring with modern touches | Yes |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Made To Order | Yes |
| Newintroductions | New |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
Reviews
There are no reviews yet.