Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Dawkins swivel chair offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features wide track arms and a swivel base allowing fluid motion. A plush cushion and fiber back pillow make this sophisticated chair the perfect place to lounge in style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 10 |
| Cubes | 31.9 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P9222SA |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 38 |
| Product Name Search | Dawkins Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Transitional style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.