Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Anders chair updates the traditional barrel chair shape with modern lines inspired by aerodynamic design. The back wraps around in a swoop of wood-framed fabric, creating curved arms that are connected to the base and legs in a Flaxen finish. The look is both contemporary and nostalgic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 22 in and 55.88 cm |
| Com | 4.8 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers |
| Cushion Product Name | #2 Luxe Fiber Cushion |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1104-000 |
| Fabric Shown | 1104-000 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 27.5 |
| Overall Product Width | 33.5 |
| Product Name Search | Anders Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC2 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Flaxen finish only | Yes |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Qty On Hand | 11 |
Reviews
There are no reviews yet.