Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars right arm loveseat, complementing the wide track arm and bold silhouette. Plushly deep seat cushions and box-edge weltless bordered back pillows craft a comfort destination. Four wide block feet take a stance in textured wood. This loveseat is part of the Lars sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.00 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Box-edge border with topstitch |
| Col | 152.7 |
| Cubes | 54.69 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Lars Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 28.00 |
| Overall Product Width | 71.00 |
| Product Name Search | Lars Leather Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 148.0 |
| Total Shipping Weight | 148.0 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 1230L, 1232L, 1235L, 1236L and 1242L |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7ViC00CP–/udkpicw3vanw1u7swtzu.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.