Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The traditional push-back recliner is modernized in the Bastille leather recliner. Lines are sleeker and simpler, defined by a tailored welt detail. The tight back upholstery offers a comfortable seat and a relaxing recline.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Ba | 21 in and 53.34 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Leather | 298-122 |
| Leather Shown | 298-122 |
| Motion Type | Manual |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 37.5 |
| Overall Product Width | 31 |
| Product Type | Recliner |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Website Material | Leather |
| Block feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Welt detail | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Cubes | 21.11 |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 37.5 in (95.25 cm) |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Shipping Weight | 130.0 |
| Total Shipping Weight | 130.0 |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
| $modifiedat | 20250423042624 |
Reviews
There are no reviews yet.