Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its graceful crescent shape and sophisticated design details, the Candace sofa offers luxurious comfort with elegant style. Classic elements like nailhead trim and button tufting create a refined, polished look, while sleek lines and track arms add contemporary appeal. The perfect mixture of traditional and modern style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Arm Style | Track Arm |
| Ba | 90 in and 228.6 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 91.39 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Leather | 333-020 |
| Leather Shown | 333-020 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 96 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 215.6 |
| Total Shipping Weight | 215.6 |
| Website Material | Leather |
| Optionlink | 7277L, 7277LX, 7277LY and 7277LYX |
| Seat Width | 90 in and 228.6 cm |
| Tight back | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Round feet | Yes |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 96 in (243.84 cm) |
| Qty On Hand | 15 |
Reviews
There are no reviews yet.