Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Elon chair offers a distinctive style with an angled and embracing exposed wood frame. A tight upholstered seat and back rest on unique sloping legs while the arms curve around to encompass the back cushion.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 49.04 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 29.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Elon Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Flint finish only | Yes |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Qty On Hand | 15 |
| Fabric | 2762-041 |
| Fabric Shown | 2762-041 |
Reviews
There are no reviews yet.