Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Architectural inspiration is evident in the Hoban cocktail table. Intersecting panels of wood in Weathered Bone finish form the top and center support, balanced on a frame of textured steel. The center panel fits into the top like the perfect puzzle piece.
Product Details
| Cubes | 17.83 |
|---|---|
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 58 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 157.6 |
| Total Shipping Weight | 157.6 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Wire-brushed, quartered white oak-veneered top and support panels in Weathered Bone finish | Yes |
| Painted steel legs and stretchers in textured metal finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Finish Shown | WDF – 310 Weathered Bone |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Qty On Hand | 8 |
| Width | 58 in (147.32 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.