Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Enjoy the rich look of our Foster furniture line in a convenient chair size. This collection projects a feeling of grandeur in a comfort that will have you feeling right at home. The padded frame and thick seat and back cushions provide relaxed seating. Wide legs add a luxurious final touch. Pair this chair with a Foster Ottoman to extend the comfort further.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 11.2 |
| Cubes | 59.72 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | B5172A|B5172G |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 46 |
| Product Name Search | Foster Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Round feet | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Roll arm | Yes |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
Reviews
There are no reviews yet.