Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cameron leather loveseat invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillows boast deep 4-inch boxing on the sides. And a slightly reclined back panel provides a relaxing style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.75 in and 57.79 cm |
|---|---|
| Ba | 53.50 in and 135.89 cm |
| Col | 142.5 |
| Cubes | 48.69 |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Made To Order | Yes |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 26.00 |
| Overall Product Width | 71.50 |
| Product Name Search | Cameron Leather Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.25 in and 59.05 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 53.5 in and 135.89 cm |
| Shipping Weight | 145.0 |
| Total Shipping Weight | 145.0 |
| Transitional style | Yes |
| Oversized roll arms | Yes |
| Roll-top back pillows | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Website Material | Leather |
Reviews
There are no reviews yet.