Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Gemma swivel chair makes a statement with its unique u-shaped frame that lifts and curves from the seat. The swivel base allows for a 360-degree view of any room. And the luxe feather down cushion and fiber back pillow create a compellingly comfortable seat.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 25.5 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Knife-edge without welt |
| Col | 100.3 |
| Cubes | 26.91 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 36 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Depth | 34 in (86.36 cm) |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.