Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by the classic Greek klismos chair, the Tahlia side chair features an elegant hourglass back with subtle wings. Crafted from solid oak, the exposed tapered legs are straight in the front, splayed in the back. This sophisticated modern chair is available in a variety of fine fabrics.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 4.75 |
|---|---|
| Cubes | 35.54 |
| Fabric | 2267-013 |
| Fabric Shown | 2267-013 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – Weathered Greige |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 39.38 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.63 in and 47.32 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 34.0 |
| Total Shipping Weight | 34.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Solid oak | Yes |
| Upholstered inback and outback | Yes |
| Upholstered seat with welt | Yes |
| Depth | 24.88 in (63.2 cm) |
| Height | 39.38 in (100.03 cm) |
| Width | 22 in (55.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.