Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Isabella collection offers a casual transitional roll arm with deep, plush seating. Shown in a soft gray cover accented with textured toss pillows, this classic style is sure to impress any space!
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 45.68 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1697-CS2 |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1697-010 |
| Fabric Shown | 1697-010 |
| Featuredwaysku | P4612A |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 41 |
| Product Name Search | Isabella Fabric Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Optionlink | P4612, P4612A and P4612Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 3 |
| Throw pillow included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.