Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Movement and flow take a modern turn for the Livvy leather power motion swivel chair. The seat appears to float between two upholstered panels, creating the illusion that this is a stunning stationary chair. But the push of a button reveals a comfortable recline while a hidden base also offers a smooth rotation, redefining what motion furniture can be.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Leather | 362-010 |
| Leather Shown | 362-010 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 34 |
| Product Type | Power Motion Swivel Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 181.0 |
| Total Shipping Weight | 181.0 |
| Website Material | Leather |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Available only as shown | Yes |
| Modern style | Yes |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| $modifiedat | 20250423042830 |
Reviews
There are no reviews yet.