Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Drawing influence from midcentury modern design, the Jaxson chair features clean lines, a pitched back and an exposed metal frame. The black hammered steel adds texture and a touch of industrial chic. Simple and stylish, this sculptural accent chair presents sophistication from every angle.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 36.3 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 28 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Tight back | Yes |
| Metal arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Metal feet | Yes |
| Depth | 35 in (88.9 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 117 |
Reviews
There are no reviews yet.