Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Carlton entertainment console is among the most outstanding of the collection. Meticulously crafted from German silver, it features a dynamic rectangular block pattern, both modern and futuristic in feel. Four tapered legs add an appealing detail.
Product Details
| Cubes | 44.88 |
|---|---|
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 363.0 |
| Total Shipping Weight | 363.0 |
| Website Material | Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Three doors | Yes |
| Painted black interior and case back | Yes |
| German Silver wrapped case | Yes |
| Behind each door is one drawer with hand cut-out, one adjustable/removable shelf and one covered grommet hole in back panel for wire management | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
| Qty On Hand | 43 |
Reviews
There are no reviews yet.