Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A unique back design curves around to fit snugly into the sides for the Laurent swivel chair. Deep cushions craft a comforting destination, while a smooth swivel base offers a turn from the TV to conversation.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 21.50 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 27.75 in and 70.48 cm |
| Com | 9.6 |
| Cubes | 35.29 |
| Depth | 37.75 in (95.89 cm) |
| Fabric | 1608-022 |
| Fabric Shown | 1608-022 |
| Height | 30.50 in (77.47 cm) |
| Overall Product Height | 30.50 |
| Overall Product Width | 39.00 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 19.75 in and 50.16 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 39.00 in (99.06 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.