Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A unique back design curves around to fit snugly into the sides on the Laurent sofa. Two seat cushions and two back pillows form a supportive sit. The comforting style continues with padded arms and a selection of throw pillows.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.25 in and 53.98 cm |
|---|---|
| Ba | 81.00 in and 205.74 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Knife-edge weltless with topstitch |
| Cubes | 76.22 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1608-022 |
| Fabric Shown | 1608-022 |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 93.00 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 81 in and 205.74 cm |
| Shipping Weight | 215.0 |
| Total Shipping Weight | 215.0 |
| Website Material | Fabric |
| Transitional style | Yes |
| Round feet | Yes |
| 4 throw pillows included | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Com | 17.2 |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 30.25 in (76.84 cm) |
| Width | 93.00 in (236.22 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.