Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Marco chair is a fresh modern design with an edge. The brushed, polished stainless steel frame features angled arms that cut an intriguing profile. The upholstered seat appears to float within the frame. Deep channel tufting adds to the appeal.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 5558-000 |
| Fabric Shown | 5558-000 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 29 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Rooms | Bernhardt_Decorage_2018_Catalog-0015.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Brushed Stainless Steel finish only | Yes |
| Depth | 37 in (93.98 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 29 in (73.66 cm) |
| Qty On Hand | 160 |
Reviews
There are no reviews yet.