Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Orleans chair gives new life to classic forms, combining attributes of both ladderback and wingback designs. Fully upholstered in leather for maximum comfort, the chair features a tight seat and low-profile flared arms. Exposed tapered legs add a distinctly modern touch. This timeless and transitional look blends seamlessly with a variety of styles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 19 in and 48.26 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 72.5 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Leather |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Depth | 32.5 in (82.55 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 12 |
Reviews
There are no reviews yet.