Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its stately aesthetic, the Kingston wing chair conveys a promise of lasting stature and luxurious comfort. The high statuesque back gives way to gracefully arched wings that drift into a luxe down cushioned seat. Welt trim adorns the upholstery for a refined touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 7.1 |
| Cubes | 32.23 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 44.5 |
| Overall Product Width | |
| Product Name Search | Kingston Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Tight back | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Track arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.