Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The curved back on the Paley swivel chair appears to magically hover over the deep seat and smooth swivel base. A glimpse of silver reveals the modern mystery as a textured metal panel connects the luxurious real shearling-upholstered forms along the back. The design is a work of art, both comfortable and stunningly beautiful.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cubes | 32.81 |
|---|---|
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 367-022 |
| Leather Shown | 367-022 |
| Overall Product Height | 28.25 |
| Overall Product Width | 39.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.50 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 15.75 in and 40.01 cm |
| Website Material | Shearling |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Available only in shearling fabric as shown | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | |
| Shipping Weight | 123.0 |
| Total Shipping Weight | 123.0 |
| Depth | 34.5 in (87.63 cm) |
| Height | 28.25 in (71.75 cm) |
| Width | 39.25 in (99.7 cm) |
| $modifiedat | 20251021104349 |
Reviews
There are no reviews yet.