Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by the iconic tulip chair, the Lucia swivel chair makes a fresh statement with a rounded seat and fully upholstered base. Smoothly turning 360 degrees, the chair offers embracing comfort with a deep seat cushion and plush back pillow.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
|---|---|
| Com | 7.8 |
| Created | 4/11/2023 |
| Cubes | 36.75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1152-002 |
| Fabric Shown | 1152-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 38.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Welt Number | 1541-211 |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 38.5 in (97.79 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Upholstered swivel base | Yes |
| $modifiedat | 20230411072112 |
Reviews
There are no reviews yet.