Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Vista swivel chair is marked by gently curved arms and stitched detailing that drapes over the sides. Lines are softened and the upholstery is plushly designed for maximum comfort. A swivel base also offers smooth motion around 360 degrees.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.25 in and 64.14 cm |
|---|---|
| Ba | 25.00 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Featuredwaysku | P4002SA |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 25.75 |
| Overall Product Width | 46.50 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.75 in and 55.24 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Stitch detail | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Website Material | Fabric |
| Com | 9.4 |
| Depth | 38.00 in (96.52 cm) |
| Height | 25.75 in (65.41 cm) |
| Width | 46.50 in (118.11 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.