Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Tilly swivel chair has a sheltered back fitted onto a deep tapered seat, giving it a captivating style. Stitch detailing provides a tailored look while a smooth swivel base rotates the seat 360 degrees.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.50 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 24.50 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 25 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1698-014 |
| Fabric Shown | 1698-014 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.00 |
| Overall Product Width | 33.50 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 15.50 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Com | 3.9 |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Depth | 34.00 in (86.36 cm) |
| Height | 30.00 in (76.2 cm) |
| Width | 33.50 in (85.09 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.