Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and stylish design. The Captiva ottoman is an eclectic piece, joining a powder-coated aluminum frame in Pewter Gray with Endura wicker in a herringbone weave. A quick dry foam cushion creates a comfortable seat. The smooth, white cushion sits in contrast to the textured, multihued wicker beneath it, contributing to the sophisticated style of this piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3 |
|---|---|
| Cubes | 19.77 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Graphite and WVF – Pewter Grey |
| Frameonlysku | O1100F |
| Furniturecoveringraphite | C1100O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1100BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Width | 40 in and 101.6 cm |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Woven |
| Exteriors Plush cushion with deluxe faux down topper | Yes |
| Herringbone weave All-Weather Wicker in Pewter Grey finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Aluminum base in Graphite finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 9 |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.