Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An unexpected twisted rope detail offers fresh originality on the Andros outdoor sofa. Rope-wrapped vertical panels connect an exposed wood base platform and the curved back frame. Deep seating and plush back pillows add comfort and style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.00 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 71.00 in and 180.34 cm |
| Cubes | 89.44 |
| Introductions | NewAll and NewExteriors |
| Overall Product Height | 26.00 |
| Overall Product Width | 75.00 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Com | 8.9 |
| Fabric | 6145-012 |
| Fabric Shown | 6145-012 |
| Newintroductions | New |
| Seat Width | 71 in and 180.34 cm |
| Depth | 32.00 in (81.28 cm) |
| Featuredwaysku | O2787A |
| Furniturecoverinlightgrey | C2787O |
| Height | 26.00 in (66.04 cm) |
| Width | 75.00 in (190.5 cm) |
| Available in select Exteriors performance fabrics | Yes |
| Knife-edge back pillows and tight bench seat | Yes |
| Modern style | Yes |
| Teak frame in Smoked Truffle finish with rope-wrapped support panels in Oxford Brown finish | Yes |
| Qty On Hand | 16 |
| $modifiedat | 20250423052038 |
Reviews
There are no reviews yet.