Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Bliss armless chair offers a deep seat and back that are crafted with relaxation in mind. Part of the Plush collection of incredibly comfortable seating, this armless chair can stand alone or be used as part of the Bliss sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Com | 5.8 |
| Cubes | 28.9 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7430A |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 37 |
| Product Name Search | Bliss Fabric Armless Chair |
| Product Type | Armless Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P7431, P7432, P7435, P7436, P7441 and P7442 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–cG4mD00d–/frrp50u3xeb6l2iffewg.pdf |
| Marketing Labels | Bliss Sectional Tear Pad.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.