Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by midcentury pit sectionals, the Del Sol outdoor sectional has an exaggerated crescent shape that offers deep comfort and sleek lines. The angled back provides the ultimate in al fresco relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 20.50 in and 52.07 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (0) Fiber, Box-edge weltless border |
| Companion Skus | O8340 and O8342 |
| Cubes | 64.65 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6149-002 |
| Fabric Shown | 6149-002 |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 26.75 |
| Overall Product Width | 90.00 |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21.25 in and 53.98 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Com | 15.2 |
| Depth | 40.75 in (103.5 cm) |
| Furniturecoverinlightgrey | C8341O |
| Height | 26.75 in (67.95 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–n8cBpM9i–/juf3iknduvypdc9mfrgs.pdf |
| Marketing Labels | Exteriors_Del Sol Outdoor Sectional.pdf |
| Width | 90.00 in (228.6 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style with retro inspiration | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Suitable for use outdoors | Yes |
| This frame can be used as a stand-alone piece only on request | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.