Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Mulia sofa is a sculpted, high-design look that would be equally at home indoors, but is designed for all-weather living outside. An exterior-grade wood frame and water resistant foam and fabrics help this stylish sofa hold up to the elements. The curved, cloud-like design creates a unique and bold take on outdoor design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 76 in and 193.04 cm |
| Com | 10.1 |
| Cubes | 75.4 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Furniturecoveringraphite | C1567O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1567BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 89 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 76 in and 193.04 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| High-resiliency foam with water resistant tick in cushions | Yes |
| Recommended throw pillow size & quantity is (2) 20″x20″ | Yes |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Wood frame with tight seat & back | Yes |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 89 in (226.06 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.