Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Elegant and sophisticated, the leather Grandview left arm chair features a clean, modern frame and an ultra-comfortable spring down cushion. A rolled arm and nailhead trim bring an air of refinement. Tapered block feet add a contemporary touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Col | 125.7 |
| Cubes | 52.6 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 7236LO|7236LMO |
| Finish Shown | WDF – 707 Noir |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Grandview Leather Sectional.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 36.5 |
| Overall Product Width | 48 |
| Product Name Search | Grandview Leather Left Arm Chair |
| Product Type | Left Arm Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 130.0 |
| Total Shipping Weight | 130.0 |
| Website Material | Leather |
| This frame is not a stand-alone item. | Yes |
| Companion Skus | 7200L, 7230L, 7232L and 7235L |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–1LcndtVu–/zeytguvci5zf8uwv3edg.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.