Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars chair, complementing the wide track arms and bold silhouette. A plushly deep seat and a box-edge weltless bordered back pillow craft a comfort destination. Four wide block feet take a stance in textured wood.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.25 in and 61.59 cm |
|---|---|
| Ba | 26.50 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1697-CK2 |
| Fabric | 1697-011 |
| Fabric Shown | 1697-011 |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 46.25 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 20.50 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric |
| Throw pillow included | Yes |
| Modern style | Yes |
| Wooden block feet in Tadon Cerused finish | Yes |
| Track arm | Yes |
| Box-edge bordered back pillow | Yes |
| Optionlink | B1262 and B1262Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 26.5 in and 67.31 cm |
| Depth | 38.50 in (97.79 cm) |
| Height | 28.50 in (72.39 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
| Width | 46.25 in (117.48 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.