Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sophisticated European style meets casual elegance. With a low, deep seat and superior plush cushioning, the Joli right arm loveseat is the ultimate in comfort. Stylish and modern, this piece combines natural fabrics with relaxed tailoring and gracious scale. A sloped arm and sleek tapered legs complete the contemporary look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge weltless with flange |
| Com | 17.4 |
| Companion Skus | P4830, P4832, P4837, P4838 and P4842 |
| Cubes | 62.71 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 5567-002 |
| Fabric Shown | 5567-002 |
| Featuredwaysku | P4841A |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ADBeoX4L–/frcu2sv70s1eplqsygrn.pdf |
| Marketing Labels | Joli Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 65.5 |
| Product Name Search | Joli Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 120.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 120.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item. | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.