Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Darsa console table finds a stylish definition in sleek lines and bold shapes. Two side panels are formed with wider profiles, balanced by a thinner panel on the front and one on the back for a unique asymmetrical design. Wire-brushed oak offers texture.
Product Details
| Cubes | 33.45 |
|---|---|
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 147.4 |
| Total Shipping Weight | 147.4 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Top and bottom shelves supported by four asymmetrical posts | Yes |
| Oak solids and veneers in Atacama finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Qty On Hand | 47 |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.