Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The ultimate in deep relaxation, the Lioni left arm loveseat features fine leather upholstery and power motion technology. A range of luxurious seating positions is at your fingertips. One seat fully reclines with a power headrest and footrest, while the other seat offers a pop-up headrest. The USB port gives the option to recharge while reclining.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 62 in and 157.48 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 57.88 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 341-022 |
| Leather Shown | 341-022 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 71 |
| Product Name Search | Lioni Leather Left Arm Power Motion Loveseat |
| Product Type | Left Arm Power Motion Loveseat |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 234.0 |
| Total Shipping Weight | 234.0 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 9535RHO, 9536RHO, 9541RHO, 9550RHO, 9555RHO and 9560RHO |
| Instock | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–5BVxpkc4–/qgybuuxogcm4n8pb7pct.pdf |
| Marketing Labels | RHO Lioni Sectional.pdf |
| Seat Width | 62 in and 157.48 cm |
| Qty On Hand | 57 |
Reviews
There are no reviews yet.