Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Ashbrook cocktail table offers a stunning example of modern organic style. A wood top in the Vellum finish has scooped out corners, making it appear to float above the rounded wood frame. The table legs, finished in Weathered Greige, fit like a puzzle into the scooped out corners.
Product Details
| Cubes | 26.2 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – Vellum and WDF – Weathered Greige |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 98.0 |
| Total Shipping Weight | 98.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Round wood legs and base of sandblasted ash in Weathered Greige finish | Yes |
| Faux stone top in Vellum finish with scooped out corners | Yes |
| Qty On Hand | 98 |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.