Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Motion seating has never been this sculptural or stunning. Part of the Massimo power motion sectional, the Massimo armless power motion chair’s generous profile is accented with deep upholstery that offers cloud-like comfort. Hidden controls allow the seat to recline with a smooth motion, including power headrest and footrest. The oversized, modern style showcases the ultimate in luxurious seating.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
|---|---|
| Companion Skus | B835RO, B836RO, B855RO and B860RO |
| Cubes | 25.16 |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7S8GRed7–/rccu7uksuolbxj2p1eqx.pdf |
| Marketing Labels | Living_Massimo PM Sectional.pdf |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 30.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Armless Power Motion Chair |
| Productionplant | Container |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 138.5 |
| Total Shipping Weight | 138.5 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 30.5 in (77.47 cm) |
| Available only in fabric shown | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Not designed to be used as a stand-alone item | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.